קינן אדריכלים - משרד אדריכלות ועיצוב פנים

השבחת נכסים

פורסם 5 במרץ 2018

השבחת נכסים הנה אחד מהתחומים אותו אנו הכי אוהבים. האתגר הוא גדול מאוד ואנו תמיד שמחים להיות שם בשביל לעמוד בו בהצלחה ולספק את הצרכים הייחודיים של כל לקוח. התרשמו ממגוון פרויקטים שביצענו וצרו איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים על השבחת נכסים הן לצורכי מכירת הנכס והגדלת הערך הכספי שלו והן לצורכי מגורים בנכס, הגדלת מרפסת או שטח אחר בתחום המבנה ושיפור איכות החיים.

 

מהי השבחת נכסים?

מה זה השבחת נכס? בפשטות, מכירים תמונות לפני אחרי שמראים לכם איך דירה מוזנחת הופכת לדירת מעצבים כמו דירה שרואים בז'ורנלים. אחרי הכול, ראיתם את התמונות האלה בז'ורנל. יש שתי סיבות עיקריות בגינן משביחים נכסים: השבחת נכס למגורים והשבחת נכס לפני מכירה. המטרות האלה מגדירות אסטרטגיה שונה לחלוטין של עיצוב ותכנון אדריכלי כחלק מההשבחה.

 

שיקולים בתהליך השבחת נכסים

ככול שמכירים ומבינים את שוק הנדל"ן, יש לא מעט הזדמנויות כלכליות המאפשרות רכישת נכס והשבחתו. אז מה השיקולים העיקריים כאשר מתלבטים בכדאיות תהליך השבחת נכסים?

מיקום – לרוב מרכז העיר מוגדר כמיקום טוב יותר לנכס. כאשר בוחנים כדאיות חשוב לבחון את נושא המיקום גם בעיניים של יזם ולנסות לנבא התפתחות של שכונות ואזורים שכרגע פחות מפותחים. ניסיון ומיומנות מאפשרים ליזמים רבים לזהות מראש אזורים בהם מומלץ לבצע השבחת נכסים.

השבחת נכסים בקינן אדריכלות

אוכלוסיה – האוכלוסייה המתגוררת באזור בו אתם שוקלים לבצע תהליך השבחת נכס חשובה לא פחות מהמיקום. לדוגמא אזור בו מתגוררת אוכלוסיה צעירה, זוגות צעירים עם מספר מועט של ילדים, יש בהחלט מקום לבצע השבחה באמצעות הרחבת דירה של 3 חדרים לדירה של 4 חדרים, מתוך הבנה כי תהיה דרישה בשנים הקרובות בקרה אוכלוסיית הזוגות הצעירים לדירות גדולות יותר באותו אזור מגורים.

עיצוב פנים – כאשר מייעדים נכס לטובת השבחה ומכירה לצורך השקעה, עיצוב הפנים אמור להביא אל המקסימום את המחיר העתידי שניתן יהיה למכור את הנכס. כאשר לקוח פוטנציאלי רואה נכס, עיצובו הפנימי יכול להשפיע לעין ערוך על החלטתו באם להשקיע ולרכוש נכס זה. אין מקום לעיצוב פנים ייחודי בטעמו, מכיוון שמטרת התהליך הוא לקלוע לטעמם של כמה שיותר לקוחות פוטנציאליים.

השבחת נכס לפני מכירה

השבחת נכס למגורים

במקרה כזה בו אנחנו יודעים מי לקוח הקצה: משפחה ספציפית (אנחנו, אם דירת המגורים אמורה להיות הדירה בה אנחנו נגור) או פרופיל שוכרים מסוים אותו אנחנו מעוניינים למשוך למטרות השקעה מתמשכת. כשנתונים אלו עומדים לנגד עינינו נפנה לכיוון פרקטי ונשביח את הנכס בדגש על איתור ליקויים, תיקונם, חשיבה לטווח ארוך והשקעה בתשתיות עמידות שישרתו אותנו כבעלי הבית למשך שנים.

 

השבחת נכס לפני מכירה

המטרה של השבחת נכס לפני מכירה היא להביא לעליית ערך לנכס שתשתלם במקסום עסקת נדל"ן. אם זו הראייה, צריך לבחון את ההשקעה בהשבחה לפי הערך המקסימלי שתניב ולדעת איפה השקעה זו מפסיקה להיות אפקטיבית ושם למתוח את הקו. המטרה היא יצירת אפקט וואו ש"יעשה את זה" לקונה. לכן שווה להשקיע במחשבה על פריטים ייחודיים כמו ידיות, ברזים איטלקיים, פרקט עץ ופרופיל ברזל קלאסי בחלונות.

 

תכירו את המומחים להשבחת נכסים

כשאתם ניגשים לבחירת אדריכל שיתכנן ויפקח עבורכם על ההשבחה, חשוב מאוד שתעשו עמו תיאום ציפיות ברחל בתך הקטנה ובהתייחס למטרה האסטרטגית והאופציות השונות שהיא פותחת ביחס להשגת המטרה הגדולה.

משרד האדריכלים קינן אדריכלות ועיצוב פנים בהובלת האחים מקס ואלי קינן מתמקד ומתמחה במשימות השבחת נכסים. האחים קינן, שניהם אנשי מקצוע ותיקים ובעלי מוניטין, כאשר מקס אחראי לעיצוב, לתכנון ולבחירת חומרים עם הלקוח ואילו אלי אחראי על הפיקוח וניהול העבודות בשטח. ביחד הם משלימים האחד את השני ומהווים צוות אולטימטיבי להשבחת נכסים.

 

תמ"א 38 כמנוע להשבחת נכסים

מקס קינן מציין את התפקיד הגדול של תמ"א 38 בהשבחת נכסים. בשנים האחרונות מנוע השבחת הנכסים העיקרי בישראל הן תקנות תמ"א שלושים ושמונה שמייצרות הקלה בתב"ע ומאפשרות להשביח דירות באופן משמעותי הכולל הרחבת דירה והגדלתה בחדר נוסף (ממ"ד) כמו גם בשטח מרפסת, מעלית, חניה, מחסן ושיפוץ כללי של הבניין. השבחת דירה באמצעות תמ"א שלושים ושמונה יכולה להניב, על הנייר, רווח נדל"ני של מיליון ואפילו כמה מיליוני שקלים, כאשר מדובר בפרויקטים המשלבים תמ"א ושימור היסטורי בבנייני באוהאוס בעיר הלבנה ההיסטורית של תל אביב.

 

השבחה בחסות חוק המרפסות

גם אם הבניין שלכם לא עומד בפני פרויקט תמ"א 38 לא הכול אבוד. חוק המרפסות החדש מקנה לנו גמישות רבה שמאפשרת את הרחבת הדירה באמצעות סגירת מרפסת, ביצוע שדרוגים כמו בניית פרגולה או מחסן בחצר או על הגג.

 

השבחת נכסים – מקסום רווחים

המניע לביצוע תהליך השבחת נכסים כלכלי לחלוטין. באמצעות תהליך זה ניתן ליהנות מתשואה גבוהה ומהירה. בתחום הנדל"ן כל שינוי המתבצע בנכס מתרגם לתועלת כלכלית. כמובן שחשוב לבצע זאת בעזרת מומחים שיעזרו לכם לחשב עלות מול תועלת.

השבחת בתים ונכסים הוא תהליך מבורך אותו מכירים היטב אנשים המתעניינים בעולם הנדל"ן, שהרי הוא מושג שגור בשוק הנדל"ן. יש לא מעט אנשים אשר מעוניינים להשביח את הנכס שלהם, וזאת על מנת לקבל עליו מחיר טוב יותר, שהרי השבחת הנכס – הווה אומר שיפוץ יסודי שלו ומכירתו במחיר גבוה יותר ממה שהוא שווה כיום. כידוע לכולם, אנו אנשים שאוהבים לקנות עם העיניים וכאשר מדובר בנכס מוזנח, אם זה תקרה מתקלפת, גינה שאינה מטופחת, ריצוף ישן או כל דבר אחר המצביע על הזנחה, סביר להניח שהכנס יימכר בצורה איטית או שפשוט הוא יימכר בתשלום נמוך יותר – וחבל. לעומת זאת, נכס מרשים ומטופח, יזכה להימכר בקלות ואף במחיר גבוה יותר.

בעת תהליך השבחת נכסים, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים חשובים: חשוב לבחון האם יש לדירה יכולת "התרחבות" עתידית, כלומר אם ניתן לבנות על הגג, אם ניתן להוסיף חדר ממ"ד, האם ניתן יהיה להוסיף מעלית בבניין בעתיד, מה יהיה אופי השכונה והצרכים שלה בעתיד ועוד דברים חשובים שיכולים להשפיע על תהליך השבחת הנכס.